Granična policija BiH otkrila je u proteklih devet mjeseci 9.600 ilegalnih migranata, što je povećanje od 10,1 odsto u odnosu na isti period prošle godine, navedeno je u informaciji Ministarstva bezbjednosti koju je na današnjoj sjednici usvojio Savjet ministara.
Na ulazu u zemlju otkriveno je 3.817, a na izlazu 5.783, a najviše otkrivenih lica bili su državljani Sirije, Turske, Avganistana, Maroka i Pakistana.
U informaciji o stanju u oblasti migracija u BiH za devet mjeseci 2024. godine, istaknuto je da je strancima u BiH ukupno odobreno 4.600 prvih privremenih boravaka, a produženo 5.118, među kojima je najveći broj po osnovu rada s radnom dozvolom ili bez radne dozvole, te spajanje porodice.
Odobreno je 307 stalnih boravaka, od čega je najveći broj državljanima Hrvatske, Crne Gore i Austrije.
Službi za poslove sa strancima za devet mjeseci prijavljena su 21.143 ilegalna migranta, što predstavlja smanjenje za 16 odsto u odnosu na isti period prošle godine, kada je bilo prijavljeno 25.174 lica.
Za 2.662 stranca, koji su otkriveni u nelegalnom boravku u BiH izrečena je mjera protjerivanja s teritorije BiH, dok je 1.409 lica obuhvaćeno mjerom nadzora i 516 mjerom otkazivanja boravka, a 131 strancu su poništene vize.
Savjet ministara usvojio je Informaciju o realizaciji višegodišnjeg kapitalnog projekta „Izgradnja objekata za smještaj tražilaca azila – azilantski centar Ministarstva bezbjednosti“.
Realizacija ovog projekta započela je 2009. godine na lokalitetu Delijaši, a ukupna vrijednost procijenjena je na 5.022.305 KM uz sufinansiranje kroz IPA projekt.
U budžetu Ministarstva bezbjednosti obezbijeđena su sredstva u iznosu od 2.088.560 KM, od čega je ukupno utrošeno 2.088.145 KM, i to za nabavku zemljišta, izgradnju objekta i nabavku opreme.
Neutrošena sredstva u iznosu 414 KM ostaće na raspolaganju na Jedinstvenom računu Trezora za potrebe finansiranja institucija BiH.
Iz sredstava IPA ukupno je utrošeno 1.694.470 KM za izgradnju građevina i spoljno uređenje.
Izgradnjom ovoga objekta kao specijalizovane ustanove za prihvat i smještaj tražilaca azila u BiH /azilantski centar/ obezbijeđena je realizacija obaveze BiH kao zemlje kandidata za pristup EU.
Savjet ministara usvojio je Informaciju Ministarstva bezbjednosti o trenutnom stanju u privremenim prihvatnim centrima, te mogućnost angažovanja privatnih agencija za zaštiru na obezbjeđivanju privremenih prihvatnih centara.