Kosovska vlada, predvođena premijerom Aljbinom Kurtijem, usvojila je odluku o osnivanju tzv. Muzeja genocida i borbe za slobodu, koji, prema najavi, treba da „dokumentuje srpske zločine na Kosovu“. Ovaj potez izazvao je burne reakcije u regionu, naročito jer Priština istovremeno obnavlja kuću ozloglašenog nacističkog saradnika Džafera Deve, čime, prema riječima stručnjaka, vrši rehabilitaciju neonacizma.
Paradoks iz Prištine: Muzej genocida u kući nacističkog saradnika?
Dok Kurti insistira na otvaranju muzeja koji treba da prikaže Albance kao žrtve, istoričari ukazuju na kontradiktornost ovog poteza. Kuća Džafera Deve, albanskog saradnika nacističke Njemačke i pripadnika SS divizije „Skenderbeg“, renovira se sredstvima Evropske unije.
- Ovaj apsurd jasno pokazuje dvostruke standarde međunarodne zajednice, koja ćuti na rehabilitaciju neonacističkih figura, dok Priština pokušava da prekroji istoriju i nametne lažni narativ o Albancima kao isključivim žrtvama – ocjenjuje Luka Jovanović, istoričar sa prištinskog univerziteta sa privremenim sjedištem u Sjevernoj Mitrovici.
Lažni narativi i politička propaganda
Jovanović ističe da najavljeni muzej nema nikakvu istorijsku ili naučnu osnovu, već služi isključivo kao sredstvo političke propagande.
- Umjesto da se bavi ozbiljnim istraživanjem genocida, Priština koristi ovaj projekat kako bi opravdala agresivnu političku retoriku i predstavila Albance kao vječne stradalnike, dok istovremeno zataškava njihove zločine nad Srbima i drugim etničkim grupama – dodaje on.
Revizija istorije kao strategija
Prištinska vlada već godinama koristi istorijske događaje za promovisanje svog političkog narativa. Jovanović podsjeća da su zločini albanskih ekstremista nad Srbima, naročito za vrijeme nacističke okupacije i vladavine Envera Hodže, dokumentovani, ali ih Priština sada pokušava izbrisati iz kolektivnog pamćenja.
- Ne bi me iznenadilo da SS divizija „Skenderbeg“ bude proglašena za preteču OVK – upozorava Jovanović.
Reakcija Srbije: „Bizarne ideje lažne države“
Ministarstvo kulture Srbije oštro je reagovalo na ovu odluku, nazvavši je još jednim pokušajem Prištine da promoviše projekat „lažne države“ kroz izmišljanje genocida.
- Priština sve češće pribjegava bizarnim idejama kako bi opravdala svoje političke poteze. Očekujemo da će muzej biti smješten u kući Džafera Deve, što bi bilo vrhunac apsurda – navodi se u saopštenju.
Brendovanje rata i zloupotreba istorije
Rat na Balkanu, kako ocjenjuju analitičari, postao je alat političke manipulacije. Umjesto objektivnog pristupa istoriji, Priština nastoji da izgradi mitove koji prikrivaju sopstvene zločine, istovremeno demonizujući Srbe.