Zdravstveni radnici u Republici Srpskoj dovedeni su na rub, a set zakona koje je Narodna skupština usvojila po hitnom postupku, koji uključuju povećanje plata radnicima u javnom sektoru za 10 odsto, dodatno su degradirali medicinare, smatraju u Sindikatu zdravstva i socijalne zaštite. Zoran Milutinović, član Republičkog odbora Sindikata, poručuje da je ovim zakonom vlast još jednom pokazala da zdravstveni i prosvjetni radnici nisu važni za društvo.
„Zdravstveni radnici i dalje imaju niska primanja, dok se planiraju značajna povećanja plata za druge sektore, kao što je Ministarstvo unutrašnjih poslova, čiji će službenici dobiti povećanje do 30 odsto. Mi nemamo ništa protiv toga, ali nije prihvatljivo da ljekari, koji su ključni stub društva, budu plaćeni manje nego pripadnici drugih sektora“, rekao je Milutinović.
Zbog ovakvog odnosa vlasti prema zdravstvenim radnicima, sve je veći broj stručnog kadra koji odlazi u zemlje gdje su bolje plaćeni i više cijenjeni. Milutinović je istakao da su mnogi zdravstveni radnici, suočeni s lošim uslovima i nepoštovanjem, odlučili napustiti zemlju, a preostali kadrovi ne mogu izdržati ove nepovoljne okolnosti. „Ako se ovako nastavi, uskoro ćemo doći u situaciju da će građani imati problem sa pronalaženjem ljekara koji će ih liječiti“, upozorio je Milutinović.
On također ističe da je krajnje vrijeme da zdravstveni radnici poduzmu drastične mjere, jer samo „totalnom obustavom rada“ mogu skrenuti pažnju na sebe i dobiti ono što zaslužuju. „Zdravstveni radnici, kao i prosvjetni, moraju početi borbu za svoja prava. Ne smijemo više dopuštati da nas vlast ignoriše, jer bi u suprotnom mogli završiti kao narod bez ljekara i učitelja“, poručuje Milutinović.
„Svijest o ovoj nepravdi treba da probudi sve radnike, posebno zdravstvene, prosvjetne i druge koji čine temelje društva, da se bore za svoja prava. Ovi ljudi ne smiju biti zaboravljeni. Ako i dalje budemo ćutali, zemlja će ostati bez stručnog kadra i to neće biti samo problem radnika, već i cijelog društva“, zaključio je Milutinović.