Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić zahvalio je kineskom predsjedniku Si Đinpingu tokom današnjeg sastanka u Moskvi za svu podršku, kako ekonomsku, tako i političku koju je Kina davala Srbiji u UN.
“Hvala vam za to što u svakom trenutku poštujete i štitite i teritorijalni integritet Srbije. Kao što ja vama na svakom mestu mogu da kažem da štitimo, ne samo teritorijalni integritet Kine, već da za nas postoji samo jedan princip, to je princip jedne Kine”, rekao je Vučić novinarima nakon sastanka.
On je naglasio da je zatražio više kineskih investicija u Srbiji i što je moguće snažnije prisustvo Kine.
Predsednik Srbije zahvalio je i za Željezaru Smederevo, navodeći da su dva od tri najveća izvoznika iz Srbije danas kineske kompanije, pri čemu ova željezara u kineskom vlasništvu ne otpušta radnike, niti smanjuje plate iako je prethodne tri godine imala gubitke.
Vučić je naveo da je Si rekao da je u svijetu vrijeme velikih promjena koje će biti sve vidljivije i ocijenio uzajamne odnose izuzetnima, a prijateljstvo Srbije i Kine kao čelično.
“Izrazio je želju da u tri smera unapredimo odnose – viši stepen koordincije da se najmanje jednom godišnje viđamo i dogovaramo o daljim ackijama, želju za većim uzajamnim podržavanjem i rekao je `Ako vam nešto zatreba vi mi samo recite i tražite od nas`, pri čemu je posebno pomenuo stabilizujuću ulogu SNS-a”, rekao je Vučić.
On je naveo da je treći smjer unapređenja odnosa – insistiranje na saradnji od uzajamne koristi i napomenuo da je prošle godine trgovinska razmjena bila za 30 odsto veća u odnosu na prethodnu godinu.
Vučić je najavio da će visoka delegacija uskoro otputovati u Kinu, a da će on u septembru biti gost kineskog predsjednika zajedno sa više drugih svjetskih lidera.
On je rekao da je od predsjednika Kine dobio informaciju da će uskoro donijeti odluku o izgradnji fabrike vozova u Srbiji, kao i o još jednoj investiciji u Vranju.
Na sastanku je bilo riječi i o vojno-tehničkoj saradnji Kine i Srbije.
Vučić je rekao kineskom predsjedniku da je veoma zadovoljan onim što je Srbija kupila po veoma povoljnim cijenama od Kine.
Komentariši