Ako Amerika ima ekonomski interes da ruski gas i dalje stiže u Evropu tako će i biti, bez obzira na protivljenje Brisela. Namjera SAD da uzme udio u trasi Turskog toka ne bi dovela u pitanje snabdijevanje Srbije gasom ništa više nego što je to moguće i danas, jer Bugarska uvijek može da zavrne slavinu, smatra energetski stručnjak Nebojša Obrknežev.
Vijest “Volstrit džornala” da je američka investiciona kompanija “Eliot investment menadžment” sa bugarskim “Bulgartransgasom” počela da pregovara o kupovini udjela u dijelu gasovoda “Turski tok” kroz Bugarsku došla je samo koji dan poslije Rojtersove da SAD i Rusija razgovaraju o mogućnosti da američki investitori preuzmu udio u gasovodu “Sjeverni tok”.
Sve to do juče je izgledalo sasvim nezamislivo. Amerika je godinama pritiskala Njemačku da odustane od gasovoda “Sjeverni tok 2” koji je ipak napravljen, ali nikada nije pušten u rad. Na pritisak SAD Bugarska je 2013. godine odustala od izgradnje gasovoda “Јužni tok”, što je i Srbiji nanijelo štetu, jer je računala na sredstava od tranzita gasa kroz našu zemlju koji bi dalje išao u tri pravca.
Magistar naftnog i gasnog inženjerstva i analitičar Centra za društvenu stabilnost, Obrknežev u emisiji Energija Sputnjika podsjeća da je krajem prošle godine, pred inauguraciju Donalda Trampa, ocijenio mogućim scenario gdje bi Amerikanci ušli u gasovod “Sjeverni tok” i naplaćivali tranzit ruskog gasa Evropi, a Rusija profitirala izvozom gasa.
Ono što Amerikanci itekako dobro rade – gledaju isključivo biznis, odnosno ekonomiju. Јasno je da Trampova biznis politika, koja je otpočela potpisivanjem sporazuma sa Kijevom koji joj omogućava pristup ukrajinskim prirodnim resursima, postaje pravilo, a ne izuzetak.
– Što se tiče Turskog toka, odnosno Balkanskog toka, kako ga mi nazivamo, ukoliko bi došlo do kupovine određenog udjela takođe bi Amerika profitirala što se tiče tranzita, a samo snabdijevanje bi i dalje išlo iz Ruske Federacije. Koliko god neko među nama nije vjerovao da će da dođe do nekog otopljavanja odnosa između Rusije i SAD do toga je došlo i to bukvalno odmah poslije inauguracije Donalda Trampa koji je i najavljivao da će se potruditi da odnosi sa Ruskom Federacijom budu na najboljem mogućem nivou što se tiče ekonomije – napominje Obrknežev.
Komentariši