Svih 35 pacijenata oboljelih od hemofilije tipa A u Republici Srpskoj obuhvaćeni su najnovijom inovativnom terapijom o trošku Fonda zdravstvenog osiguranja Srpske, saopšteno je iz ovog fonda.
Iz Fonda napominju da je riječ o izuzetno skupim terapijama – rekombinantnim faktorima i „hemlibrom“ za koje Fond godišnje izdvaja oko 4,9 miliona KM.
Iz Fonda zdravstvenog osiguranja navode da su od početka godine ovi lijekovi uvršteni na listu A i mogu da se podižu na recept u apotekama koje imaju ugovor sa FZO Republike Srpske, umjesto u UKC-u, kako je to bilo ranije.
Ova promjena u načinu dobijanja terapije o trošku FZO posebno je važna za pacijente iz udaljenih krajeva Republike Srpske koji su morali da putuju u UKC samo da bi primili ovaj lijek.
Sve ove novine, kako se navodi u saopštenju, potvrđuju nastojanje Fonda da gdje je god to moguće olakša pacijentima put ostvarivanja pravas ciljem poboljšanja kvaliteta zdravstvene zaštite i kvaliteta života oboljelih od hemofilije.
Osim inovativnih terapija, Fond finansira i druge lijekove za oboljele od hemofilije i trenutno je za osiguranike koji boluju od ove bolesti o trošku Fonda dostupno sedam lijekova, od kojih su pet u dva dozna oblika.
Godišnji troškovi FZO za sve terapije koje su dostupne oboljelima od hemofilije iznose oko 5,2 miliona KM, navodi se u saopštenju.
Oboljeli od hemofilije među prvima su bili oslobođeni plaćanja participacije za osnovnu bolest i sve njene komplikacije, a od 2018. godine, budući da je riječ o rijetkom oboljenju, Fond je napravio još jedan iskorak – u potpunosti su oslobođeni plaćanja participacije za sve što spada u obavezno zdravstveno osiguranje.