U Republici Srpskoj od malignih bolesti godišnje oboli u prosjeku tridesetak djece, izjavila je Srni Ljiljana Simurdić, predsjednik Udruženja roditelja djece oboljele od malignih bolesti „Iskra“, koje je danas u park- šumi u Slatini organizovalo humanitarnu šetnju/trku pod nazivom „Iskra nade“.
Humanitarna šetnja organizovana je povodom „Zlatnog septembra“ i osam godina od početka rada Roditeljske kuće s ciljem podizanja svijesti o raku kod djece i problemima sa kojima se suočavaju za vrijeme i nakon liječenja.
Simurdićeva je navela da je kroz Roditeljsku kuću za osam godina prošlo 200 porodica, pojasnivši da u njoj borave i djeca koja nisu iz Banjaluke, nego i sa područja drugih lokalnih zajednica.
„Liječenje od malignih bolesti je dugotrajno, traje najmanje pola godina do godinu dana. Tokom liječenja djeca prime terapiju i mogu ići kući, ali da se ne udaljavaju od bolnice zato što se nekada moraju brzo vratiti u zdravstvenu ustanovu“, rekla je Simurdićeva.
Ona je dodala da Roditeljska kuća ima sedam apartmana namijenjenih za boravak porodica, a da se trenutno u njoj nalazi šest porodica, kao i da postoji učionica za izvođenje nastave.
„To je vrlo bitno za djecu, a nastavu u toj učionici izvode nastavnici iz škola koje odredi Ministarstvo prosvjete i kulture Srpske. Time djeca ne moraju da polažu razrede, nego kad završe liječenje, mogu da nastave pohađati nastavu u svojim mjestima, sa svojim školskim drugarima“, rekla je Simurdićeva.
Ona je naglasila da se veći broj liječenja završi uspješno i da veliki broj djece i porodica koje su boravile u Roditeljskoj kući postanu prijatelji, dodajući da roditelji koji su sve to uspješno prošli pokušavaju pomoći onima koji su trenutno u sličnim problemima.