Dok se rat u Ukrajini i dalje vodi na frontu, jedna druga, tiša, ali jednako opasna bitka vodi se – na ekonomskom planu. Ruska ekonomija, iako već godinama funkcioniše pod teškim sankcijama, sada se suočava s mogućnošću novog udara koji bi, kako tvrde pojedini stručnjaci, mogao imati razarajuće posljedice – pa čak i dovesti do potpunog kolapsa sistema.
Upozorenje ne dolazi sa Zapada, već iz same Rusije. Ugledni TV voditelj i ekonomski komentator Jurij Pronko digao je uzbunu na svom Telegram kanalu, ističući da je Moskva na pragu suočavanja sa takozvanom “nuklearnom ekonomskom opcijom”.
Sekundarne sankcije – nova prijetnja
O čemu je riječ? Pronko upozorava da bi SAD mogle aktivirati mehanizme sekundarnih sankcija, koje ne pogađaju direktno Rusiju, već treće zemlje koje nastave trgovinu sa njom. U tom kontekstu, kao posebno opasan primjer navodi se predlog zakona u američkom Kongresu kojim bi se uvela carina od 500% na robu iz država koje kupuju rusku naftu i gas.
“Ako se ovaj mehanizam zaista pokrene, možemo očekivati potpuni haos u globalnoj trgovini, domino-efekat i rušenje svih postojećih tokova”, tvrdi Pronko. Njegova najšokantnija izjava glasi:
“Dovoljno je da se ruska ekonomija potpuno uruši.”
Pad cijena nafte – tihi neprijatelj
Ipak, nisu svi saglasni sa ovim crnim prognozama. Aleksandar Timofejev, šef analitike u kompaniji F-Broker, poručuje da glavni problemi dolaze iz drugog pravca – iz svjetske ekonomije.
„Pad cijene nafte je trenutno najveći rizik. Ne zbog sankcija, već zato što se nazire recesija u SAD, a to znači i globalno usporavanje“, objašnjava Timofejev. Dodaje da je svjetsko tržište prezasićeno, dok potražnja slabi – što je najgora moguća vijest za zemlju čija privreda počiva na izvozu energenata.
Šta nas čeka u mjesecima koji dolaze?
Bez obzira na razlike u mišljenjima, jedno je jasno – naredni mjeseci biće presudni. Pronko tvrdi da se u EU već razmatra potpuni trgovinski embargo, odnosno potpuni prekid uvoza i izvoza sa Rusijom. Ako se to zaista desi, moglo bi doći do neviđene destabilizacije i ekonomskog udara koji neće pogoditi samo Rusiju, već i mnoge evropske zemlje koje su i same već pogođene inflacijom, nestašicama i logističkim problemima.
Sankcije sa bumerang efektom
Sve glasnija su i upozorenja da bi oštrije sankcije mogle imati bumerang efekat. Unutar same EU i SAD raste nervoza zbog mogućih posljedica – od rasta cijena i inflacije, do političkog nezadovoljstva i protesta.
U tom svjetlu, ključna pitanja ostaju otvorena:
Koliko je međunarodna zajednica spremna da ide daleko u ovom ekonomskom ratu? I gdje je granica između pritiska i autodestrukcije?
Komentariši