Institucije Republike Srske nastaviće da podržavaju i pomažu oboljele od epilepsije, kako bi im bilo omogućeno da budu ravnopravni članovi društva, rečeno je danas u Banjaluci na obilježavanju „LJubičastog dana“ – Svjetskog dana pružanja podrške oboljelim od epilepsije.
Miistar zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske Alen Šeranić smatra da je segment zdravstva zadovoljio u vezi sa samim liječenjem pacijenata oboljelih od epilepsije.
„Naravno, nove terapije dolaze svakim danom i shodno odlukama i procjenama Fonda zdravstvenog osiguranja i nadležnih ljekara, resorno ministarstvo uvodi takvu mogućnost“, rekao jen Šeranić novinarima u Banjaluci.
On smatra da sistemski treba biti više osviještenosti kada je riječ o samim potrebama oboljelih od epilepsije.
„To govorim sa aspekta korištenja usluga vrtića i bojazni koje pojedine predškolske ustanove imaju, kako i na koji način da se suoče sa djetetom koje ima epilepsiju. Takve probleme imamo kada je riječ o radnom statusu oboljelih. To je ono čime ćemo se u narednom periodu baviti zajedno sa Udruženjem“, naveo je Šeranić.
Ministar porodice, omladine i sporta Srpske Selma Čabrić rekla je da oboljeli od epilepsije zaslužuju punu podršku i pažnju institucija.
„Kroz aktivnosti koje sprovodimo treba raditi na podizanju svijesti da se ljudima koji se bore sa ovom teškom bolešću pruži sva podrška. Osim finansijske jednako je važna i psihološka pomoć i u Udruženju oboljelih od epilepsije treba da znaju da institucije stoje iza tih ljudi“, istakla je Čabrićeva.
Poslanik SNSD-a u Narodnoj skupštini Republike Srpske Srđan Mazaliva, koji boluje od epilepsije, rekao je da nije imao epileptični napad već 13 godina, da redovno pije terapiju, te naglasio da u nije problem da tu činjenicu podijeli.
„LJudi koji imaju ovu bolest ne treba da se toga stide. Pa i Dostojevski je imao epilepsiju pa je napisao najveća djela svjetske književnosti“, rekao je Mazalica.
On smatra da treba unaprijediti stručnu osposobljenost doktora medicine kada je riječ o epilepsiji,a to je oblast neurologije, jer, kako kaže, nema dovoljno kvalitetnih stručnjaka koji na rome rade.
„Neophodno je da mladi stručnjaci idu na specijalizaciju u određene ustanove, posebno u Beogradu koji je u tome značajno iskoračio“, naveo je on.
Savjetnik predsjednika Republike Srpske Sonja Davidović naglasila je da je oboljelim od epilepsije mnogo teže nositi sa stigmom nego sa samom bolešću i zbog toga je važna podrška i Udruženju i oboljelim od ove bolesti.
„Želimo da na ovaj način pružimo podršku ovim hrabrim ljudima“, naglasila je Davidovićeva.
Predsjednik Udruženja oboljelih od epilepsije Republike Srpske Jelena Borić rekla je da je udruženje tokom pet godina postojanja dobijalo podršku brojnih pojedinaca i institucija te dodala da u Srpskoj ima oko 6.000 oboljelih od epilepsije.
„Moja desetogodišnja kćerka boluje od epilepsije i borićemo se da vodi što normalniji i samostalniji život. Članovi porodica su suočeni sa brojnim problemima, od školovanja, zaposlenja do prihvatanja u društvu“, rekla je Borićeva novinarima u Banjaluci i dodala da su lijekovi dostupni oboljelim licima i da je problema bilo jedino u vrijeme pandemije virusa korona.
Obilježavanju „LJubičastog dana“ – Svjetskog dana pružanja podrške oboljelim od epilepsije prisustvovao je i ministar za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju Republike Srpske Bojan Vipotnik.
Svjetski dan podrške oboljelima od epilepsije poznat je i kao „LJubičasti dan“.
Ova boja asocira na boju lavande i povezana je sa osjećajem usamljenosti, koji se učestalo javlja kao posljedica društvene stigmatizacije i izolacije osoba sa epilepsijom.