Predsjednik Saveza Srba iz regiona Miodrag Linta rekao je da je odluka opštine Ključ u Federaciji BiH o održavanju zelenih površina diskriminišuća i uperena protiv prognanih Srba i malobrojnih srpskih povratnika koji nemaju struju, te pozvao na promjenu ove odluke i nekažnjavanje srpskih povratnika.
Linta je pozvao vlasti opštine Ključ da izmijene ovu odluku i da novčano ne kažnjavaju prognane Srbe jer nisu u mogućnosti da redovno održavaju zelene površine zato što im nisu obezbijeđeni uslovi da se trajno vrate u svoj zavičaj.
On je naveo da malobrojnim srpskim povratnicima u Ključu nije obezbijeđena električna energija, navodeći da vlast ima obavezu da konačno riješi to civilizacijsko pitanje, saopšteno je iz Saveza Srba iz regiona.
Uz podsjećanje da je ova opštinska odluka donesena 5. juna, Linta je ukazao da su predviđene visoke novčane kazne za prognane Srbe ako ne budu redovno održavali zelene površine koje se nalaze uz porušene stambene i poslovne objekte ili se nalaze uz malobrojne obnovljene kuće u kojima najveći broj njih ne živi stalno, već dolazi povremeno u toku godine.
On je dodao da su glavni razlozi zašto Srbi ne žive stalno u tim kućama nedostatak struje i putevi koji su u jako lošem stanju.
Linta je podsjetio da novčana kazna za pravna lica iznosi od 250 do 500 evra, a za fizička 100 i 250 evra, što predstavlja veliki izdatak za kućni budžet.
Na ovaj način, kaže on, opštinska vlast Kuljča šalje jednu u nizu pogrešnih poruka da prognani Srbi nisu dobrodošli i da treba da se odreknu svoje zemlje, zavičaja i korijena.
To je, ukazuje Linta, u suprotnosti sa Aneksom sedam Dejtonskog mirovnog sporazuma, koji reguliše povratak prognanih i raseljenih lica.
Linta je kao primjer naveo jedno od srpskih sela u opštini Ključ, Donje Sokolovo u kojem je prije rata bilo oko 220 domaćinstava, a koje je imalo elektromrežu, pristojne puteve, vodovod, ambulantu, školu, nekoliko prodavnica, mjesnu zajednicu.
Međutim, napominje on, Bošnjaci su sve uništili 1995. godine, a dugi niz godina poslije rata nije bilo značajnijeg povratka prognanih Srba u Donje Sokolovo, prije svega, zbog nedostatka političke volje bošnjačke vlasti u opštini Ključ da pokrenu obnovu infrastrukture i stvore osnovne uslove za koliko-toliko normalan život.
Zbog toga je u selu obnovljeno svega oko 40 kuća, a stalno živi samo nekoliko srpskih povratničkih porodica.
“Poslije 30 godina od završetka rata, nepostojanje elektromreže i loša putna infrastruktura predstavljaju glavne prepreke većem povratku prognanih Srba u Donje Sokolovo, ali i u ostala srpska sela na području opštine Ključ i šire na području FBiH”, naveo je Linta.
Jedan komentar na na “Linta: Odluka opštine Ključ diskriminiše srpske povratnike bez struje i uslova za život”
-
9zg5hu
Komentariši