Sutrašnji dan u Bradini kod Konjica biće posvećen sjećanju na 48 nevinih srpskih civila koji su prije 33 godine stradali u jednom od najokrutnijih zločina tokom posljednjeg rata. Pripadnici muslimanskih i hrvatskih snaga brutalno su ubili ove ljude, a potom spalili sela Bradinu i okolinu, ostavljajući iza sebe tragediju koja se ne smije zaboraviti.
Paroh konjički, jerej Branimir Borovčanin, najavio je za Srnu da će u Crkvi Vaznesenja Gospodnjeg u Bradini sutra u 10 časova biti služena sveta liturgija. Nakon liturgije biće upriličen pomen stradalim Srbima, a potom će na spomen-obilježju u porti hrama biti položeni vijenci u znak sjećanja i poštovanja.
Tokom programa biće prikazan i dokumentarni film “Djeca Bradine” autora Stevana Salatića, koji svjedoči o strahotama koje su zadesile srpsku zajednicu ovog kraja.
Zločin u Bradini dogodio se od 25. do 27. maja 1992. godine, kada su muslimanske i hrvatske snage, u zajedničkoj akciji, izvršile masakr i etničko čišćenje srpskog stanovništva. U jamu ispred pravoslavnog hrama bačeno je 26 tijela ubijenih Srba, dok su u logorima podlegle još 22 žrtve. Za pet Srba se i danas traga.
Među žrtvama su uglavnom članovi porodice Kuljanin, ali i Vujići, Mrkajići, Žuže, Kureši, Gligorevići, Koprivice, Draganići i Živaci. Prije rata, Bradina je imala oko 280 srpskih domaćinstava i približno 1.200 stanovnika. Danas, nakon etničkog čišćenja i ratnih razaranja, u ovom mjestu nema više nijednog pravoslavnog stanovnika.
Preživjeli Srbi bili su brutalno protjerani, njihova imovina opljačkana, a kuće i crkva spaljene do temelja. Iako je od zločina prošlo više od tri decenije, pravda za nevine žrtve još nije zadovoljena. Prema podacima MUP-a Republike Srpske, podneseno je šest krivičnih prijava protiv 18 osoba za koje postoji osnovana sumnja da su počinili ratne zločine u Bradini.
Istrage su jasno pokazale da su ove akcije bile planske i sistematske, organizovane od strane muslimanskih oružanih snaga, u saradnji s drugim stranama, s ciljem potpunog istrebljenja srpskog stanovništva s ovog područja.
Pored masakra, dogodilo se i pet silovanja, dok je stotine Srba zarobljeno i sprovedeno u logore, među kojima je najpoznatiji logor Čelebići.
Sveta liturgija u Bradini služi se jednom godišnje, jer je ovo mjesto trajno izgubilo svoje pravoslavno stanovništvo. Ipak, sjećanje na nevine žrtve ne smije izblijedjeti, a porodice i Republika Srpska nastavljaju da traže pravdu i da čuvaju uspomenu na ovaj stravični zločin.
2 komentara na na “Masakr u Bradini 1992: 48 Srba ubijeno, sela spaljena, pravda čekana decenijama”
-
4mwtxy
-
b7m9df
Komentariši