Prvi put u istoriji, cijena zlatne poluge premašila je milion dolara. Na svjetskim berzama cijena zlata iz dana u dan su sve veće, pa se i centralne banke odlučuju na kupovinu dodatnih zaliha. Srbija je nedavno kupila pet tona zlata i regionalni je lider po zlatnim rezervama. Hrvatska ne posjeduje zlatne rezerve kao ni Crna Gora a procjenjuje se da Centralna banka BiH ima oko jednu tonu.
Zlato je oduvijek bilo mjerilo bogatstva. Vremenom je, zbog pronalaska i primjene drugih prirodnih resursa, palo u drugi plan, međutim u posljednje vrijeme zlatna grozinica trese svjetske banke. Devizne rezerve Centralne banke BiH sredinom avgusta iznosile su 15, 8 milijardi maraka. Udio zlata u tim rezervama je svega jedan odsto, odnosno oko jedne tone.
– Strateško opredjeljenje Centralne banke BiH jeste da taj iznos učešća monetarnog zlata u ukupnim devizim rezervama može da ide i do tri odsto tako da je za očekivati da će u narednom periodu, kada se steknu uslovi, taj procenat se možda i poveća – kaže Marko Vidaković, viceguverner Centralne banke BiH.
Imala je BiH ranije i više zlata. Međutim, bivša uprava Centralne banke odlučila je da trećinu rezervi proda i, prema mišljenju ekonomista, napravila grešku.
– Kada se tržište destabilizuje padne i vrijednost vaute na koju se mi oslanjamo kao rezervu. S druge strane, što je kriza veća zlatu vrijednost raste zato što je zlato stvarna tradicionalna vrijednost kojoj duguročno vrijednost uvijek raste i BiH je trebala i još uvijek treba rezerve zlata čuvati i povećavati – istakao je ekonomista Igor Gavran, ekonomista.