Evropa se tiho, ali odlučno, sprema za novo poglavlje – i to ono koje više liči na hladnoratovsku realnost nego na postmoderni mir. Nemačka podiže nivo borbene gotovosti na istorijski maksimum, a rok za kompletnu transformaciju oružanih snaga je – tri godine.
Više nema dileme: Berlin ne želi da bude nespreman ako se evropski horizont pomrači. Bundesver ulazi u proces potpune reorganizacije i opremanja, kako bi do 2028. bio sposoban da odgovori i na najteži bezbednosni izazov – potencijalni oružani sukob sa velikom silom na istoku.
Ono što je do juče zvučalo kao vojna spekulacija, danas dolazi direktno iz vrha nemačke odbrambene strukture. Nemački vojni i politički lideri sada otvoreno govore o scenarijima koji su do skora bili deo zatvorenih analiza i poverljivih dokumenata.
Predsednica Savezne agencije za nabavke, Anet Lojnig-Emden, jasno je poručila: „Do 2028. sve mora biti spremno. Ne samo oprema, već i obuka – i mentalitet. Znamo šta nam treba. I znamo zašto.“
To uključuje više od uniformi i vozila. Govori se o punom paketu: savremeni borbeni sistemi, digitalna infrastruktura, komandne mreže, strateška logistika – svaki šraf mora biti na mestu. To je potpuna redefinicija nemačke vojske kakvu poznajemo.
Šok dolazi i iz činjenice da se u vojnom vrhu sve češće spominje 2029. godina kao potencijalna prelomna tačka. General Karsten Brojer, prvi čovek Bundesvera, upozorio je da NATO mora računati na oružani konflikt u naredne četiri godine. Njegove reči nisu fraze – on je veteran sa decenijama iskustva.
Evropa više ne računa isključivo na američki kišobran. Pitanje vojne samostalnosti EU, dugo smatrano nepopularnim i neostvarivim, sada ulazi u zvanične planove i budžete.
Berlin je odlučio – više neće biti posmatrač. Ako Nemačka, kao industrijski div Evrope, gradi vojnu spremnost na ovakvom nivou, onda cela evropska bezbednosna slika ulazi u fazu koju nismo videli decenijama.
Godina 2029. možda nije samo kalendarska odrednica. Možda je to godina kada se kontinent ponovo bude pitao – da li je mir bio samo pauza.