Gotovo 5.000 migranata stiglo je u Britaniju nakon prelaska Lamanša od početka ove godine, piše „Dejli mejl“.
Prema podacima Ministarstva unutrašnjih poslova, juče je registrovano 349 ljudi kako prelaze Lamanš u sedam brodova.
Od početka godine ukupno 4.993 migranta došla su u Britaniju preko Lamanša.
U periodu od januara do marta 2022. Lamanš je prešlo 4.548 migranata, a u prvom kvartalu prošle godine 3.793.
Iz Vlade premijera Rišija Sunaka ranije je obećano da će brodovi biti zaustavljeni, ali ovogodišnji podaci pokazuju da je to obećanje teško ispuniti.
Ključni element strategije je šema slanja malih čamaca u Ruandu, ali zakon za sprovođenje tog plana nije usvojen prije Uskrsa.
Poslanici će ga sada razmatrati kada Parlament nastavi sa radom 15. aprila, s tim da će donji dom najvjerovatnije poništiti posljednje izmjene koje su unijeli lordovi i vratiti ga u gornji dom.
Najnoviji prelasci brodom uslijedili su kada je ministar unutrašnjih poslova DŽejms Kleverli pojačao pritisak na crkvu zbog sumnje da azilanti koriste odnosno zloupotrebljavaju sistem prelaskom na hrišćanstvo kako bi izbjegli da budu vraćeni u svoju domovinu.
U poruci crkvenim vođama za Uskrs, ministar unutrašnjih poslova je rekao da postoji „stvarna razlika“ između prihvatanja novog člana u vjersku zajednicu i „garancija za osobu koja traži azil“.
NJegovi komentari su uslijedili nakon što je osumnjičeni za napad kiselinom Abdul Ezedi odlukom sudije dobio azil jer je u međuvremenu prešao u hrišćanstvo.
Ezedijevo tijelo izvučeno je iz rijeke Temze u februaru nakon masovne potrage nakon što je osumnjičen da je kiselinom polio bivšu djevojku i njenu djecu uzrasta osam i tri godine u Klepamu, u južnom dijelu Londona.