Osam miliona radnih mjesta u Velikoj Britaniji moglo bi da bude ukinuto zbog vještačke inteligencije u slučaju „najgoreg scenarija“, saopšteno je iz Instituta za istraživanje javne politike.
Iz Instituta navode da je analiza pokazala da se Velika Britanija nalazi na prekretnici kada je riječ o implementaciji generativne vještačke inteligencije i pozvali su Vladu da osigura razvoj pravedne industrijske strategije.
U izvještaju su identifikovane dvije ključne faze usvajanja vještačke inteligencije: prvi talas, koji je već u toku, i drugi talas, u kojem će kompanije dublje integrisati ovu tehnologiju u svoje procese, prenijela je agencija PA medija.
Iz Instituta su podvukli da bi u drugoj fazi 59 odsto zadataka koje obavljaju radnici mogli da budu podložni zamjeni automatizacijom vještačke inteligencije, ukoliko se ne interveniše.
Precizirano je da su takozvani pozadinski poslovi, početni nivoi i poslovi sa skraćenim radnim vremenom pod najvećim rizikom da budu ukinuti tokom prvog talasa, uključujući sekretarske, korisničke i administrativne uloge.
Te poslove najčešće obavljaju žene i mlade osobe, pa je vjerovatno da bi oni bili i najviše pogođeni. U analizi se ističe da su i radnici sa nižim platama identifikovani kao najizloženiji potencijalnoj zamjeni vještačkom inteligencijom.
Iz Instituta zaključuju da bi, prema najgorem scenariju, u drugom talasu u Britaniji bilo „izgubljeno“ 7,9 miliona radnih mjesta i ne bi bilo povećanja bruto domaćeg proizvoda.