Papa Franjo, koji je preminuo danas, ostavio je dubok trag u odnosima Vatikana i Srbije, posebno kroz svoj dijalog sa Srpskom pravoslavnom crkvom i srpskim državnim vrhom. Tokom svog pontifikata, papa je pokazao otvorenost za razgovor i pomirenje, uprkos izazovnim pitanjima koja su se odnosila na kanonizaciju Alojzija Stepinca i stava Vatikana prema Kosovu i Metohiji.
Jedno od ključnih pitanja bilo je protivljenje kanonizaciji Stepinca, kojeg je Srpska pravoslavna crkva i srpski politički lideri smatrali previše bliskim ustaškom režimu. Papa Franjo, međutim, prvi put u istoriji katoličke crkve, odlučio je da u proces kanonizacije uključi i glas Srpske pravoslavne crkve.
Papa je podržavao dijalog Beograda i Prištine, ali nije napravio konkretne korake prema priznanju kosovske nezavisnosti. Ovaj stav je bio veoma cijenjen u Srbiji, koja je više puta zahvaljivala Vatikanu na njegovom principijelnom stavu.
Papa Franjo je tokom godina održavao i pomirljiv ton prema Srpskoj pravoslavnoj crkvi. Prilikom posjete Sarajevu 2015. godine, naglasio je značaj mira među narodima Balkana i međusobnog poštovanja. Predsjednik Srbije, Aleksandar Vučić, nakon susreta sa papom, istakao je da je papa uvijek naglašavao koliko cijeni patrijarha Irineja, kojeg je papa Franjo u jednom intervjuu nazvao “velikim patrijarhom”.
Papa Franjo je bio ključna figura u izgradnji dijaloga između Vatikana i Srbije, te je njegov pontifikat ostavio značajan pečat na međureligijskim i političkim odnosima u regionu.
Komentariši