U pozadini složene i sve napetije geopolitičke situacije, brazilski novinar i analitičar Pepe Eskobar upozorava: ako Ukrajina odbije najnoviji memorandum koji je ponudila Rusija, ne samo da bi trenutni konflikt mogao ostati u fazi „zamrznutog sukoba“, već bi mogao prerasti u još opasniji scenario, sa neizvjesnim i dugoročnim posljedicama.
U analizi koju je objavio za magazin Strategic Culture, Eskobar naglašava da je ovaj trenutak potencijalno posljednja šansa za diplomatiju, i da bi neuspjeh u pregovorima mogao gurnuti rat u novu, produženu fazu koja bi mogla potrajati barem do 2026. godine – ako ne i duže.
„Ne treba očekivati da će vlasti u Kijevu, koje su duboko ukorijenjene u nasilne strukture, pristati na bilo kakve suštinske ustupke“, piše Eskobar. Po njemu, pregovarački prostor se ubrzano sužava, dok međunarodni pritisci rastu, a unutrašnji resursi Ukrajine slabe.
Nedavni sastanak ukrajinske i ruske delegacije u Istanbulu, održan iza zatvorenih vrata u palati Čirağan, trajao je nešto više od sat vremena. Iako bez konkretnih rezultata, susret je doveo do razmjene memoranduma – i to se, u ovom kontekstu, može tumačiti kao napredak, makar simbolički.
Obje strane izložile su sopstvene vizije izlaska iz krize, ali još nema saglasnosti ni o osnovnim tačkama. Ipak, postignut je dogovor oko razmjene zarobljenika – po principu „svi za sve“ – s posebnim naglaskom na humanitarne kategorije, kao što su teško povrijeđeni, oboljeli i mlađi borci. Planirani broj za razmjenu prelazi hiljadu ljudi, što bi moglo ublažiti napetost na frontu, makar privremeno.
Međutim, Eskobarova analiza ne ostavlja puno prostora za optimizam. Umjesto toga, on upozorava na mogućnost da će se front stabilizovati samo spolja – dok se iza kulisa pripremaju pozicije za novu rundu sukoba. Sve ukazuje na to da ključne odluke neće biti donijete u samom Kijevu, već u centrima moći daleko izvan ukrajinskih granica.
Ako trenutni diplomatski pokušaji ne urode plodom, upozorava Eskobar, svijet bi uskoro mogao da se suoči sa još jednom propuštenom šansom – a Ukrajina sa godinama iscrpljujuće nestabilnosti.
Da li upravo sada svjedočimo posljednjem pokušaju da se izbjegne dublje klizanje u rat? Ili gledamo početak nove, hladnije faze globalnog nadmetanja? Odgovor zavisi od toga ko bude imao posljednju riječ – i koliko dugo ti glasovi budu ostali razumni.
Komentariši