Pred Sudom BiH počelo je suđenje za zločine nad Srbima na području Čajniča nekadašnjem pripadniku takozvane Armije BiH Ramizu Durakoviću, za koga je tužilac rekao da je propustio da preduzme mjere kako bi bili kažnjeni počinioci ubistva, ranjavanja i paljenja kuća u Šapićima.
Tužilac DŽevad Muratbegović je rekao da je u napadu na Šapiće ubijen jedan, a ranjena dva civila srpske nacionalnosti, te zapaljene dvije kuće.
On je naveo da je Duraković imao informacije o zločinu s obzirom na to da je za vrijeme akcije bio u blizini mjesta gdje su se desili i imao stalnu vezu preko motorole s komandantom Trećeg bataljona.
Uprkos tome, dodao je tužilac, Duraković je izdao usmenu naredbu za povlačenje u pravcu Goražda, kao komandant brigade koji ima moć da preduzme mjere oko ispitivanja okolnosti pod kojima je došlo do zločina u selu Šapići propustio je da preduzme neophodne i razumne mjere kako bi počinioci zločina bili kažnjeni.
Na pitanje Suda da li je razumio optužnicu, Duraković je rekao da nije razumio ono što mu se stavlja na teret.
Tužilac je u uvodnoj riječi rekao da će navode optužnice dokazivati svjedočenjima stanovnika Šapića, koji će govoriti o napadu na selo i posljedicama napada, zatim bivših pripadnika 43. Drinske brigade koji su učestvovali u napadu, vještaka sudske medicine i vojnog vještaka te materijalnim dokazima, prenosi Birn.
Branilac Denis Ajkić je u uvodnom izlaganju rekao da odbrana u cjelosti osporava optužnicu i smatra je neutemeljenom, jer, kako je naveo, nije zasnovana na relevantnim i vjerodostojnim dokazima.
Tužilaštvo je na današnjem ročištu zatražilo produženje pritvora u kojem se Duraković nalazi od hapšenja u junu, dok je odbrana predložila izricanje mjera zabrane putovanja, oduzimanje putnih isprava i zabranu napuštanja mjesta boravišta, s obzirom na to da optuženi ima državljanstva BiH, NJemačke i Srbije.
Suđenje se nastavlja 14. novembra, kada je planirano saslušanje prvih svjedoka Tužilaštva.
Optužnica tereti Durakovića da je kao komandant 43. brigade takozvane Armije BiH, znao za počinjene zločine, a nije preduzeo neophodne mjere da kazni počinioce nakon što su 14. februara 1993. godine napali položaje Vojske Republike Srpske na lokalitetu Pisanica i selo Šapići, u kojem nije bilo vojnih ciljeva.