Uznemirujuće informacije iz nedavne studije bacaju svjetlo na potencijalnu eskalaciju pandemije ptičijeg gripa tipa H5N1, dok se virus širi na nove vrste i čak prijeti ljudima.
Prema istraživanju koje je predvodila doktorica Dajana Bel, profesorica biologije očuvanja na Univerzitetu Istočne Anglije, ptičiji grip je doživio dramatično širenje od 2020. godine. U protekle dvije godine, čak 26 zemalja izvješćuje o raznim vrstama sisavaca koje su postale žrtve ovog smrtonosnog virusa. Nisu pošteđeni ni polarni medvjedi ni delfini, s alarmantnim brojem smrtnih slučajeva među različitim populacijama.
Zabrinjavajuće je što se virus H5N1 proširio s domaćih gusaka u Kini 1997. godine na čitav kontinent, a sada prijeti i ljudima. U prethodnoj godini, zabilježeno je čak 882 slučaja ptičijeg gripa u 23 zemlje, što je rezultiralo visokom stopom smrtnosti od 52%. Prenos zaraze sa peradi na ljude, osobito u azijskim zemljama, izaziva ozbiljnu zabrinutost zbog mogućnosti da virus mutira i postane zarazniji.
Iako prenošenje ptičijeg gripa s čovjeka na čovjeka nije još uvijek široko rasprostranjeno, Svjetska zdravstvena organizacija ističe da je to značajna prijetnja za izbijanje pandemije. Paralele s COVID-19 su neizbježne, jer se i taj virus vjeruje da je prešao s životinja na ljude.
Naučnici upozoravaju da je hitno potrebno provesti daljnja istraživanja i nadzor kako bi se shvatila prilagodljivost virusa i spriječilo daljnje širenje. Ove alarmantne informacije podsjećaju nas na važnost globalne suradnje i pripravnosti u borbi protiv prijetnji pandemija.