Predsjednik Rusije, Vladimir Putin, trenutno se nalazi u posjeti Kazahstanu, gdje je govorio o eskalaciji sukoba sa Ukrajinom i mogućoj upotrebi interkontinentalne balističke rakete „Orešnik“. Iako je napetost na istoku Evrope u poslednjem periodu dostigla vrhunac zbog dozvole Sjedinjenih Američkih Država da Ukrajina koristi rakete „ATACMS“, Putin je najavio da će Rusija pažljivo pratiti svaki potez Ukrajine i iskoristiti sve svoje resurse kako bi je spriječila da postane nuklearna sila.
U svjetlu ovih prijetnji, portal „Njuzvik“ je u saradnji s profesorom i istoričarem nuklearne tehnologije, Aleksom Velerštajnom, analizirao smrtnost koja bi uslijedila od eksplozije ruske rakete R-36M2, poznate kao „Sarmat“ ili „Sotona 2“. Ova raketa je sposobna proizvesti eksploziju ekvivalentnu 20 megatona TNT-a, čiji bi efekti mogli da unište cijele evropske gradove.
Prema analizi, u slučaju napada na nekoliko evropskih gradova, broj poginulih i povrijeđenih bio bi strašan. Na primjer, ako bi Rusija gađala London, u potpunosti pogođenoj zoni bilo bi oko 13.167.093 ljudi, od kojih bi oko 3.941.740 poginulo, dok bi gotovo 4.616.650 ljudi bilo teško povrijeđeno.
Slični podaci za druge gradove su jednako alarmantni: u Berlinu bi stradalo 2.011.330 ljudi, dok bi 1.568.280 bilo teško povređeno. U Otavi, Amsterdamu, Madridu i Ankari brojevi su podjednako zastrašujući.
Raketa „Sarmat“, koja je u razvoju još od 2000-ih, predstavlja veliki izazov za postojeće sisteme zemaljskih i satelitskih radara, što dodatno čini ovu prijetnju ozbiljnom.
Kakav bi bio odgovor Zapada? Svijet je na ivici, a upotreba ovakvog oružja mogla bi imati katastrofalne posledice na globalnu bezbjednost.