Srpski narod je uvijek bio oslobodilački, branio je svoja ognjišta i svima donosio slobodu, ali su određene zasluge koje im ne pripadaju nažalost uzimali drugi, istaknuto je danas na Tjentištu gdje je obilježena 81 godina od bitke na Sutjesci.
Ministar rada i boračko-invalidske zaštite Republike Srpske Danijel Egić istakao je da su Srbi podnijeli najveće žrtve narodnooslobodilačke borbe, a da su se tek 1944. godine pridružili i pripadnici drugih naroda i prikupili određene zasluge koje im ne pripadaju.
„Srpski narod je uvijek bio oslobodilački, nikoga nije napadao, branio sebe i svoja ognjišta“, rekao je Egić novinarima.
On je naveo da će Odbor Vlade Republike Srpske za njegovanje tradicije oslobodilačkih ratova nastaviti da obilježava ovakve događaje.
Ministar je izrazio zadovoljstvo što se to proslavlja sa Srbijom i nada se da će tako biti u budućnosti i da će generalno zajednički voditi brigu o srpskom narodu.
Izaslanik srpskog člana Predsjedništva BiH Boško Tomić rekao je da su Srbi kad god je trebalo braniti državu uvijek ustajali, jer nisu mogli da trpe teror.
„Nažalost, kada donesu slobodu onda se manje pitaju, već odlučuju oni drugi koji se na samom kraju priključe“, rekao je Tomić.
On je napomenuo da su i u Prvom i Drugom svjetskom ratu stradali Srbi jer neće da trpe zulum i niti hoće tutora.
„To smo prepoznali u posljednjem Odbrambeno-otadžbinskom ratu, da nam se ta sudbina ne bi desila na vrijeme smo se podigli i zaustavili one koji su htjeli da protjeraju srpski narod, ali to nismo dozvolili“, naglasio je Tomić.
On je istakao da je podnesena ogromna žrtva, ali da Srbi nisu bili složni te žrtve bi bile mnogo veće.
Tomić je istakao da se danas na Tjentištu poklanjaju sjenima koji su branili slobodu.
Zoran Antić, državni sekretar u ministarstvu za boračka pitanja Srbije, rekao je da se nastavljaju zajedničke aktivnosti na kulturi sjećanja na velike žrtve srpskog naroda.
On je istakao da su i na Sutjesci temelji Srpske gdje je srpski narod ginuo u velikom broju.
„Više od 90 odsto ljudi u partizanskom pokretu bili su Srbi koji su se borili za svoju i slobodu drugih naroda“, rekao je Antić.
Osamdesetpetogodišnji Radivoje Filipović iz Beograda istakao je da dolazi na stratište predaka koji su se borili za slobodu, navodeći da je u borbi protiv okupatora izgubio dva strica.
„Sjećanje je iskonska potreba čovjeka, a onaj koji nema sjećanje ne može da ima budućnost“, rekao je Filipović i istakao natčovječanski napor srpskog naroda koji je trpio razne nedaće na ovim prostorima.
Obilježavanje ovog istorijskog događaja od republičkog značaja sjećanje je na velike borbe koje su partizanske jedinice vodile protiv njemačkih trupa kojima su pomagale italijanske, bugarske i ustaško-domobranske jedinice.
NJemački naziv za ovu operaciju bio je „Švarc“, a pokrenuta je s ciljem uništenja partizanskog pokreta otpora Narodnooslobodilačke vojske, te razoružavanja i neutralisanja Jugoslovenske vojske u otadžbini.
Obilježavanje ovog istorijskih događaja od republičkog značaja organizuje Odbor Vlade Republike Srpske za njegovanje tradicije oslobodilačkih ratova.