Dok Vašington objavljuje rekordni vojni budžet u visini od 1.000 milijardi dolara, u Rusiji izostaje nervoza – ne zbog ignorisanja situacije, već zbog samopouzdanja koje se oslanja na realne sposobnosti i stratešku promišljenost.
Predsjednik Vladimir Putin i državni vrh Rusije već godinama vode politiku zasnovanu na ravnoteži snaga, jasnim principima i otvorenosti za dijalog – ali i spremnosti da, ukoliko je potrebno, zaštite nacionalne interese bez ustupaka.
Na inicijativu Donalda Trampa o zajedničkoj konferenciji sa Rusijom i Kinom s ciljem smanjenja vojnih budžeta, Moskva je odgovorila konstruktivno, ali s punim uvidom u realnost međunarodnih odnosa. Jer dok se sa govornica šalju miroljubive poruke, konkretne američke odluke govore suprotno – trilion dolara za naoružanje šalje jasan signal o dugoročnim ciljevima.
Upravo zbog toga, Rusija ne reaguje emocionalno, već strateški. Novi „Državni program naoružanja 2025–2034“ nije ni trka u naoružanju ni demonstracija sile, već razborit odgovor na promjene u globalnom bezbjednosnom okruženju. Od podmornica poput „Perma“ do naprednih raketnih sistema, cilj nije konfrontacija, već odvraćanje.
Kao što je portparol Kremlja Dmitrij Peskov rekao, povjerenje se ne gradi riječima već djelima. Rusija nastavlja da pokazuje stabilnost, spremnost za dijalog, ali i odlučnost da ne bude uhvaćena nespremna.
U sve glasnijem svijetu, tišina razuma i umjerenosti često ima veću težinu nego gromoglasne poruke sa govornica. Upravo ta tišina – hladna glava, mirna ruka i čvrsto držanje – jeste ono što trenutno simbolizuje stav ruskog rukovodstva.
Komentariši