Povjerenik za jezike na Kosovu i Metohiji Slaviša Mladenović rekao je da je uklanjanje natpisa na ćirilici sa javnih površina i objekata u južnoj pokrajini u posljednje dvije godine sve učestalije, a da je lani dobio 40 žalbi na kršenje Zakona o upotrebi jezika.
Mladenović je naglasio da je težnja za potiskivanjem ćirilice konstanta na Kosovu i Metohiji, te da je potrebno svakodnevno angažovanje institucija Srbije kako bi se očuvalo srpsko pismo u javnom prostoru u južnoj pokrajini.
“Položaj srpskog jezika i ćirilice trenutno je izazovan, jer se ćirilica sve više marginalizuje u javnom prostoru od kosovskih institucija. Ćirilica je sastavni deo srpskog kulturnog nasleđa i njeno očuvanje nije samo pitanje prava naroda, već i bogatstva i različitosti”, rekao je Mladenović za Udruženje novinara Srbije.
Prema njegovim riječima, Zakon o upotrebi jezika nije jasan u tome da garantuje upotrebu ćirilice, ali se u njemu navodi da se odnosi na srpski jezik i pismo.
Mladenović je naveo da ovaj zakon zbog nepreciznosti daje slobodu interpretacije svakome ko ga je prekršio u posljednje dvije godine i nijednim slovom ne difiniše latinicu kao srpsko pismo.
On je rekao da sankcionisanje otežava to što bi upravo oni koji krše zakon trebalo sami sebe kazne.
“Sankcije su svakako simbolične i verujem da bi mnogi koji potiskuju ćirilicu vrlo rado i novčanu kaznu platili kao dokaz svojeg `patriotizma` i borbe protiv ćirilice”, rekao je Mladenović.
On je naveo da bi, prema ustavu, prvi natpis naseljenog mjesta trebalo da bude na jeziku zajednice koja čini većinsko stanovništvo.