U Galeriji Vojnog muzeja na Kalemegdanu u Beogradu otvorena je izložba „Srbija pamti – 25. godišnjica odbrane otadžbine od NATO agresije“, koja prikazuje kroz šta su Srbi kao narod prošli i koliku su cijenu platili od ubistva djece, staraca, vojnika, policajaca do razaranja infrastrukture i kulturno-istorijskog nasljeđa.
Idejni koncept izložbe osmišljen je da kroz raznorodan materijal prikaže dramatičan tok događaja NATO agresije na tadašnju SR Jugoslaviju, koju je predvodilo 19 vojno i ekonomski najrazvijenijih zemalja svijeta, kao i pogrom srpskog stanovništva na Kosovu i Metohiji koji je uslijedio kao posljedica agresije i terorističkih napada.
Izložba je koncipirana u pet celina koje, hronološki, prikazuju period od prvih terorističkih napada terorističke OVK 1998. godine sve do pogroma srpskog stanovništva na Kosovu i Metohiji 2004. godine.
Po cjelinama su istaknuti pojedini najznačajniji događaji i borbe, kao i stradanja civilnog stanovništva. Izložba će biti otvorena do 14. aprila, saopšteno je iz Ministarstva odbrane Srbije.
Otvarajući izložbu ministar odbrane Srbije Miloš Vučević istakao je da je na izložbi pokazano sve ono što se dešavalo, a što je bilo dobro osmišljeno, kontinuirano, u cilju oduzimanju dijela teritorije Srbije, što je i bio ključni razlog NATO bombardovanja 1999. godine.
„To je bio ključni razlog zašto smo bombardovani, a ne zato što je neko bio predsednik države ili je neka politika bila neprihvatljiva. Nas su napali zločinački, kukavički 19 najrazvijenijih i najmoćnijih država sveta iz jednog razloga – da nam otmu Kosovo i Metohiju“, istakao je Vučević.
On je ukazao da to potvrđuju i okolnosti tokom dvijehiljaditih godina, kada se i nakon svih promjena u Srbije nije desila promjena tih istih sila po pitanju Kosova i Metohije, nego su nastavili još jače i još upornije da rade na zaokruživanju onoga što oni vide kao nezavisnu teritoriju i novu albansku državu.
„Ova izložba jedno malo parče ukupnog mozaika u kulturi sećanja i u istini onoga što smo kao narod preživeli, ne samo u tih 11 nedelja agresije nad našom državom, nego i tokom devedesetih godina od raspada nekadašnje Jugoslavije, ali i i 1998. i 1999. godine na prostoru Kosova i Metohije, i nažalost ono što se i danas dešava na istom tom prostoru, našem narodu na Kosovu i Metohiji“, rekao je Vučević.
On je istakao da istine ne smije da se zaboravi.
„Ako ćutimo o istini, ako ćutimo o nama samima ne možemo očekivati da drugi to razumeju i da drugi pričaju o našem, a sve u želji da Srbija napreduje, da čuvamo svoju slobodu, mir, da čuvamo svoj narod da sačuvamo naš narod na Kosovu i Metohiji i svuda, gde god žive“, rekao je Vučević.