U Narodnoj biblioteci Doboj, bibliotekar Ivana Bukejlović istaknula je važnost razvijanja čitalačkih navika kod djece od malih nogu. Kroz niz radionica i aktivnosti na Odjeljenju za djecu „Karlo Kolodi“, biblioteka nastoji otvoriti svijet priča, slikovnica i knjiga za najmlađe, potičući time koncentraciju, opismenjavanje, razvoj mašte i cjeloživotno učenje.
Bukejlovićeva je naglasila da rano učenje čitanja ima izuzetan utjecaj na poboljšanje sposobnosti izražavanja, slušanja, pamćenja i koncentracije kod djece, te da se veoma brzo prepoznaju djeca kojima roditelji čitaju.
Tokom radionica, djeca uče kako čitati na osnovu ilustracija, uz odabir provjerenih pisaca i ilustratora, ali i prilagođavanje teksta uzrastu djeteta. Važno je da rečenice budu kratke, jasne i zanimljive, a ilustracije privlačne i informativne.
Bibliotekarica ističe da su djeca aktivno uključena u radionice te da se pažljivo vodi računa o svakom djetetu, pružajući im strpljenje i ljubav. Ona stvara ambijent u kojem se djeca osjećaju prijatno i dobrodošlo, gradeći tako ljubav prema knjigama i čitanju.
Programi za djecu predškolskog uzrasta daju pozitivne rezultate, što se vidi i kroz reakcije prilikom ponovnih susreta. Biblioteka se trudi da prostor dječijeg odjeljenja bude prilagođen djeci kako bi se osjećala ugodno i potaknula na istraživanje.
Uz to, 21. mart se obilježava kao Svjetski dan poezije, posvećen popularizaciji čitanja, pisanja i objavljivanja stihova. Narodna biblioteka Doboj također pridružuje se ovom obilježavanju, potičući ljubav prema poeziji i kreativnom izražavanju kod najmlađih.
Ovom inicijativom, Narodna biblioteka Doboj nastavlja da bude ključno mjesto za razvoj čitalačkih navika i kreativnosti među djecom, pružajući im podršku i inspiraciju za otkrivanje čarobnog svijeta knjiga i poezije.