Savremene metode liječenja koji podrazumijevaju ciljane terapije onkoloških pacijenata u ginekologiji, ne samo da su produžile životni vijek oboljelih žena, već su mnoge i trajno izliječenje, rekao je konsultant za ginekološku patologiju iz Oksforda Sandživ Malek.
Malek je rekao da su u posljednih desetak godina velike razlike u načinu liječenja koje podrazumijevaju ciljane terapije prilagođene svakom pacijentu.
“Mi sada, ne samo da dijagnostikujemo da postoji karcinom, već otkrivamo koji su to molekularni događaji unutar samog tkiva. Nakon što ustanovimo koji su to procesi, pacijent može da dobije liječenje koje pogoduje za tu vrstu. Tako da imamo i povećanje stope preživljavanja i dužine života nakon dijagnoze”, rekao je Malek novinarima u Banjaluci, na međunarodnom naučnom simpozijumu pod nazivom “Novine u dijagnostici i liječenju ginekoloških oboljenja”.
On je napomenuo da se u posljednjih pet-deset godina mnogo toga u liječelju ubrzano mijenja po pitanju ciljanih terapija, dodavši da vjeruje da će korištenje vještačke inteligencije pomoći u napretku.
Malek je izrazio zadovoljstvo programom simpozijuma na kojem su sagledani aktuelni izazovi i perspektive unapređenja zdravstvene zaštite žena.
Profesor emeritus sa Fakulteta medicinskih nauka u Beogradu Vesna Kesić rekla je da se, današnjim savremenim metodama dijagnostike i liječenja, tumori kod žena mogu spriječiti, što je i poruka ovakvih skupova.
“Nastojimo da uvođenjem savremenih metoda pomognemo da se sačuva kvalitet života žena onkoloških bolesnika i, ako je moguće, mogućnost rađanja”, rekla je Kesićeva, dodavši da se novine odnose i na biološke vidove liječenja i ciljane terapije.
Ona je napomenula da beogradski i banjalučki medicinski fakulteti odavno sarađuju, te izrazila zadovoljstvo zbog učešća na simpozijumu.
Generalni sekretar Akademije nauka i umjetnosti Republike Srpske Dragoljub Mirjanić rekao je da ova ustanova snažno podržava održavanje naučnih skupova i domaćih i međunarodnih, tematske rasprave, okrugle stolove.
Profesor pedijatrijske patologije Gordan Vujanić naveo je da je riječ o multidisciplinarnom sastanku koji govori, ne samo o dijagnostici i liječenju, već daje izvanredne mogućnosti unapređenja nivoa zdravstvene zaštite.
Rektor Univerziteta u Banjaluci Radoslav Gajanin rekao je da je ovo četvrti po redu međunarodni interdisciplinarni simpozijum na kojem učestvuju i profesori iz Velike Britanije, kao i Katara.
On je naglasio da zdravstvene ustanove u Republici Srpskoj imaju mogućnost da koriste sve dijagnostičke procedure da bi na adekvatan način dijagnostifikovale bolest.
“Naši pacijenti imaju na raspolaganju savremene terapijske procedure koje pokriva Fond zdravstvenog osiguranja i time smo u prednosti u odnosu na brojne države u regionu, čak i u Evropi”, istakao je Gajanin, koji je doktor medicinskih nauka, te zahvalio za to Vladi Republike Srpske, Fondu zdravstvenog osiguranja i direktorima zdravstvenih ustanova.
Simpozijum je okupio istaknute domaće i strane stručnjake iz oblasti ginekologije, patologije, radiologije i onkologije, koji su predstavili najsavremenija dostignuća u ranoj dijagnostici, savremenim terapijskim pristupima i multidisciplinarnom liječenju ginekoloških maligniteta.
Organizatori simpozijuma su Univerzitet u Banjaluci i Medicinski fakultet, u saradnji sa Odjeljenjem medicinskih nauka Akademije nauka i umjetnosti Republike Srpske i Udruženjem patologa Republike Srpske.
Komentariši