Ambasador BiH u Kini Siniša Berjan izjavio je da su na četvrtom sajmu “Ekspo Kine i zemalja Centralne i Istočne Evrope” u Ningbou, Republika Srpska i BiH predstavile svoje potencijale kroz učešće renomiranih domaćih kompanija iz sektora proizvodnje vina, prirodne kozmetike i tradicionalnih zanatskih proizvoda, te da je vidljiv rast interesovanja kineskih kompanija za ulaganje u Srpsku i BiH.
“Među izlagačima istakle su se vinarije `Tvrdoš` iz Trebinja, `Čitluk` i `Nuić`, kao i kompanije `Elmar` iz Trebinja i `Eko-aromatik` iz Čapljine. Sajam je bio prilika da naši proizvodi, već prepoznati po kvalitetu na međunarodnom tržištu, budu dodatno promovisani kineskoj javnosti”, rekao je Berjan u intrvjuu Srni.
Berjan ističe da je, zahvaljujući inicijativi Ambasade BiH u Kini, te snažnoj podršci ministra spoljne trgovine i ekonomskih odnosa u Savjetu ministara Staše Košarca, kompanijama iz Republike Srpske i FBiH koje su učestvovale na Sajmu, omogućena šestomjesečna besplatna promocija proizvoda u izložbenom prostoru grada Vuhana, kao i učešće na sajmovima širom Kine.
On kaže da ova vrsta podrške predstavlja značajan korak ka proširenju prisustva domaćih proizvoda na veliko i perspektivno kinesko tržište.
“Iako i dalje postoji prostor za unapređenje saradnje i smanjenje trgovinskog deficita koji BiH ima sa Kinom, kao i većina zemalja u svijetu, ohrabruje činjenica da se ekonomski i trgovinski odnosi stalno razvijaju. Tome u velikoj mjeri doprinosi učešće na prethodnim sajmovima, bilateralni poslovni forumi i zajednički projekti u okviru inicijative `Pojas i put`”, navodi Berjan.
Prema njegovim riječima, promocija novih proizvoda jedan je od ključnih ciljeva učešća na Sajmu, a Ningbo je, kao vodeći logistički centar u Kini, idealna lokacija za predstavljanje proizvoda jednom od najvećih potrošačkih tržišta na svijetu od preko milijardu potrošača, poznatom po visokoj potrošnji i brzoj adaptaciji novih trendova.
Berjan navodi da je ovaj sajam omogućava direktan kontakt sa distributerima, potrošačima i poslovnim partnerima, čime se otvara prostor za plasman širokog spektra robe – od prehrambenih do prirodne kozmetike i zanatskih proizvoda.
“Osim promocije, Sajam nudi i konkretne mogućnosti za dugoročnu saradnju kroz `bi-tu-bi` sastanke, poslovne forume i umrežavanje sa kineskim kompanijama. Kompanije iz Republike Srpske i BiH su imale priliku da se upoznaju sa tržišnim trendovima, potrošačkim navikama i preferencijama kineskih potrošača što je ključno za prilagođavanje ponude i jačanje konkurentnosti”, ističe Berjan.
Komentariši