Vrhovni sud u Londonu presudio je da neka osoba može biti samo muškarac ili žena.
Sud je odlučio da se pojam “žena” u Zakonu o ravnopravnosti odnosi na biološki pol, čime je završena duga pravna bitka između škotske vlade i grupe “Za žene Škotske”.
Škotska vlada tvrdila je da “transžene” imaju pravo na zaštitu zasnovanu na polu, dok je grupa za kampanju “Za žene Škotske” zastupala stav da se to odnosi samo na osobe koje su rođene kao žene.
U presudi Vrhovnog suda navedeno je da “definicija pola u Zakonu o ravnopravnosti iz 2010. godine jasno pokazuje da je koncept pola – binaran, odnosno da je osoba ili žena ili muškarac”.
Osobe koje dijele tu zaštićenu karakteristiku za potrebe grupnih prava i zaštite jesu istog pola, a odredbe koje se odnose na zaštitu žena nužno isključuju muškarce.
Iako se riječ “biološki” ne pojavljuje u ovoj definiciji, obično značenje tih jednostavnih i nedvosmislenih riječi odgovara biološkim karakteristikama koje pojedinca čine muškarcem ili ženom.
Pretpostavlja se da su one razumljive same po sebi i da ne zahtijevaju dodatna objašnjenja. Muškarci i žene se na prvi pogled razlikuju prema biologiji koju dijele sa svojom grupom, navodi se u presudi.
Sud je objasnio da bi tumačenje pola kao “priznatog pola” (putem sertifikata o prepoznavanju pola) stvorilo “heterogene grupe” i “presjeklo” definiciju muškarca i žene u Zakonu o jednakosti na nekoherentan način, prenosi “Skaj njuz”.
Sud savjetuje da se ova presuda “ne tumači kao trijumf jedne ili više grupa na račun druge”.
Britanski Zakon o ravnopravnosti daje transrodnim osobama zaštitu ne samo od diskriminacije kroz zaštićenu karakteristiku promjene pola, već i od “direktne i indirektne diskriminacije i uznemiravanja u njihovom stečenom polu”.
Komentariši